Na początku października bieżącego roku, doszło do bezprecedensowego jak dotąd naruszenia przestrzeni identyfikacji obronnej Tajwanu, dokonanego przez siły powietrzne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Wśród 52 maszyn biorących udział w tym incydencie, znalazło się 12 bombowców Xian H-6, które przystosowane są do przenoszenia głowic nuklearnych.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację strona tajwańska wysłała ostrzeżenia radiowe, uruchomiła system obrony rakietowej oraz w celu monitorowania zdarzenia rozdysponowała własne samoloty bojowe.
Warto zaznaczyć, że wspomniana ,,przestrzeń identyfikacji obronnej”, to specjalna strefa rozciągająca się tuż za przestrzenią powietrzną danego kraju. Każdy samolot, który ją przekracza, zobowiązany jest do zidentyfikowania się oraz dokładnego przedstawienia kursu, jak również celu podróży. Obecnie na świecie takie strefy wyznaczyło ponad 20 państw, w tym U.S.A, Chińska Republika Ludowa i Republika Chińska zwana Tajwanem.
Prawdopodobieństwo konfliktu?
Pomimo tego, że opisywane wydarzenie zaogniło napięte stosunki między zwaśnionymi podmiotami, a w dodatku zostało poprzedzone wypowiedzią I Sekretarza Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinpinga o ,,całkowitym zjednoczeniu ojczyzny”, które wygłosił z okazji setnej rocznicy powstania chińskiej organizacji partyjnej, to szanse na realny konflikt są bardzo niewielkie.
W rozmowie z Dariuszem Rosiakiem w podcaście ,,Raport na dziś” Dr. Michał Bogusz, specjalista od spraw Chin z Ośrodka Studiów Wschodnich przyznaje, że chińska prowokacja miała na celu raczej odwrócenie uwagi obywateli ChRL od gospodarczych problemów drążących od środka azjatyckiego giganta, aniżeli próby wywołania zbrojnego konfliktu.
Chińskie problemy.
W tym miejscu należy wymienić kilka aktualnych dolegliwości dotykających Państwo Środka na płaszczyźnie gospodarczej, realnie oddziaływujących na życie jego obywateli. Zacznijmy od pojawiających się od czerwca cyklicznych paraliżach kraju, spowodowanych przerwami w dostawach energii elektrycznej, wywołanych m.in. poprzez problemy w dostawach węgla, jego rosnącą cenę związaną z dynamicznym odradzaniem się gospodarki po okresie pandemii, jak również polityką klimatyczną realizowaną przez Pekin, której długofalowy materialny wykładnik, stanowić ma osiągnięcie neutralności klimatycznej Chin do 2060 roku.
Chińskie firmy zmuszone są do reglamentowania energii elektrycznej oraz znacznego ograniczania mocy przerobowych, a obywatele, (co głośno wybrzmiewa w mediach społecznościowych) muszą zmagać się m.in. z cyklicznymi (nawet kilkudniowymi) przerwami w dostawach prądu, niedziałającymi windami, sygnalizacją świetlną, a także brakiem oświetlenia na ulicach wielu miast.
W związku z zaistniałą sytuacją stale spadają także prognozy rozwoju gospodarczego ChRL, która jak wiadomo, według partyjnej agendy politycznej, w tej kwestii priorytetowo dąży do zajęcia pozycji lidera czyli największej gospodarki świata.
Za znaczne wyhamowanie rozwoju gospodarczego Państwa Środka odpowiada również sytuacja Evergrande, drugiego pod względem wielkości chińskiego dewelopera, a zarazem jednej z największych spółek na świecie. Z racji globalnej stagnacji gospodarczej wywołanej pandemią Covid-19 oraz zbyt ambitnym rozwijaniem wielowektorowej działalności, wielki koncern popadł w ogromne długi. Zadłużenie Evergrande szacuje się obecnie na ponad 300 mld dolarów, a jedynym kołem ratunkowym wydaje się pomoc z Pekinu, po której stery nad deweloperskim potentatem, w pełni obejmie partia.
Ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak twierdzi, że:
,,Gdyby Evergrande upadł, to uderzyłoby to przede wszystkim w chińskie instytucje finansowe. Z jednej strony ze względu na to, że banki kredytowały dewelopera, z drugiej strony wywołana tym upadkiem przecena nieruchomości wpłynie na wartość zabezpieczeń kredytów hipotecznych. To może się przełożyć na wyhamowanie boomu w budownictwie, a więc mniejszy popyt na stal i drewno”
Aby uzmysłowić istotną rolę firm deweloperskich w chińskiej gospodarce, nadmienię, że sektor nieruchomości generuje prawie 30% PKB Państwa Środka. Więcej o Evergrande już w przyszłym artykule.
Nacjonalistyczne panaceum.
Chińska Partia Komunistyczna, która przez lata zmagała się z niezliczoną ilością problemów, tuszując rysy powstające na kreślonym przez nią, nieskazitelnym obrazie ChRL, uciekała się do wielu praktyk, z których najskuteczniejszą okazało się budowanie chińskiego nacjonalizmu. Nacjonalizmu, który od czasów wielkiego skoku gospodarczego poprzez rewolucję kulturalną i szczególnie niebezpieczne dla partii, demokratyczne ożywienie obywateli chin w latach 80. stanowił najlepsze panaceum.
Dlatego też, z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, możemy uznać, że zaistniała militarna prowokacja była tylko i wyłącznie kolejnym pragmatycznym krokiem budowania dumy narodowej obywateli ChRL, służącym zogniskowaniu uwagi na kwestii tajwańskiej, która od ponad 100 lat tj. od powstania KPCh, stanowi kamień węgielny postawy nacjonalizmu w Państwie Środka.
Bibliografia:
Kolejna prowokacja Chin. Samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu, https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2819912,Kolejna-prowokacja-Chin-Samoloty-wojskowe-naruszyly-strefe-identyfikacji-obrony-powietrznej-Tajwanu
Kolos na glinianych nogach stoi na skraju upadku. Co dalej z Evergrande?, https://www.money.pl/gospodarka/kolos-na-glinianych-nogach-stoi-na-skraju-upadku-co-dalej-z-evergrande-6685982463257568a.html
Kryzys energetyczny w Chinach grozi większym chaosem w globalnym łańcuchu dostaw, https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8258533,kryzys-energetyczny-chiny-chaos-w-globalnym-lancuchu-dostaw.html
D. Rosiak, Raport na dziś, https://raportostanieswiata.pl/odcinki/raport-na-dzis-6-pazdziernika-2021/
Blackout w Chinach. Władze zapewniają, że kontrolują sytuację, https://forsal.pl/swiat/chiny/artykuly/8258482,blackout-w-chinach-wladze-zapewniaja-ze-kontroluja-sytuacje.html
Chiny znów przerywają euforię na rynkach, https://www.parkiet.com/Analizy/308179991-Chiny-znow-przerywaja-euforie-na-rynkach.html
Evergrande. Niepewny los deweloperskiego giganta, https://www.parkiet.com/Gospodarka—Swiat/309259969-Evergrande-Niepewny-los-deweloperskiego-giganta.html
Evergrande będzie „chińskim Lehmanem”? Antoniak odpowiada, https://businessinsider.com.pl/firmy/antoniak-z-banku-pekao-ewentualny-upadek-chinskiego-evergrande-nie-uderzy-w-rynek-jak/w5ysxw8
„Zjednoczenie” Chin z Tajwanem? Negatywne komentarze po wypowiedzi Xi Jinpinga., https://forsal.pl/swiat/chiny/artykuly/8202114,zjednoczenie-chin-z-tajwanem-negatywne-komentarze-po-wypowiedzi-xi-jinpinga.html